"...nothing very bad could happen to you there. If I could find a real-life place that'd
make me feel like Tiffany's..."

Kuidas riietada last kevadel ja suvel?

Olen juba korduvalt kirjutanud, et  lapsele on ilmaga sobivaid rõivaid nii raske valida. Järgnevalt annan  üsna pika ja loodetavasti põhjaliku ülevaate sellest, mida olen beebile kevadel ja suvel selga pannud.
Lubasin juba AMMU sõbrannale, et kirjutan postituse sellest, mida lapsele selga panna. Tema esikbeebi sünnib juulis ning ta ütleb, et ei oska midagi poest valida. Pole hullu, kui riidehunnik ja laps olemas on, ei lähe asi sugugi kergemaks! Usun, et selle postituse võiks noor ema tõesti läbi lugeda ja kui vähegi võimalik on, oma vastsündinule sarnase riidevaliku hankida. 

Kvaliteet, mitte kvantiteet. Joha. Sternum.
Ellal pole palju riideid, aga need, mis on, on hästi läbimõeldult ostetud. Hind tuleb kokku sama, mis lahmides asju kokku ostes. Muidugi, kui on võimalik odavamalt või täitsa tasuta palju riideid saada, siis soovitan esialgu kõik vastu võtta ja siis kas või sellest samast postitusest lähtuvalt teha valik. Materjal loeb! Usun, et Joha kõrval on teisigi häid peaasjalikult meriinovillaga toimetavaid firmasid, aga olen Johaga nii rahul ja hinnaklass tundub neil kõigil samasugune. 


Kus ma tean, et mul õigus on? Ega ei teagi. Iga laps on erinev, aga point on ikka sama: lapsel ei tohi olla liiga külm, aga ta ei tohi ka higistada. Ämmaemand ütles, et pigem rohkem kui vähem. Mina olen juulibeebi2017 emana üsna juhuslikult pigem just teistpidi teinud. Laps higistab, tuul puhub läbi (kas või vankrist tuppa minekul), laps võib jääda haigeks. Minu ainus argument on, et mu preilil oli ükskord nohu. Kestis kaks päeva. Punkt. Ehk on meil siiani lihtsalt väga vedanud ja hindan seda ning tean, et mõni laps ongi haigem ja õrnem kui minu oma. Samas usun ka täitsa siiralt, et Joha riided, milles mu laps (esialgu tänu  All4kids.ee-le)  üles kasvanud on, on siiski ka  osalised. All4kidsis ilmus postitus meie talveriietest, võin selle sügisel uuesti üles panna, kui keegi seda mulle meelde tuletab. Hetkel räägin vaid suvehooajast.

Meenutusi aastatagusest.
Alguses ei osanud ma neid hästi kombineerida, aga midagi hullu ei juhtunud, vastsündinu oli rõõmus ja terve. Üsna kiiresti sain selgeks nüüd juba Eleene vanasõnaks kuulutatud lause: "Heade riietega võib noor ema endale loll olemist lubada." No okei, eks ikka mingi common sense peaks olema, aga laias laastus on nii, et kui on iga ilma jaoks sobiv kangasegu olemas, siis on last kerge ja kiire ning muretu riietada. Ja neid segusid on kokku kolm-neli. Mul oli igaühte üks ja pesin üsna tihti pesu, sellest pole midagi. Küll aga võtab "selgeks saamine" veidi aega ja muidugi: iga laps on erinev. Kuna mul eelmisest aastast ja talvest kogemus tekkinud olin, guugeldasin veebipoode, kus Joha riideid müüakse ja valisin kõige huvitavamate mustrite ja parima hinnaga poe välja. Selleks sai Sternum. Esilehelt oli natuke keerukas e-poe linki märgata, aga lõpuks selle siiski leidsin ja sukeldusin Joha maailma.

Meenutusi eelmisest aastast, beebi esimesed riided.

Mida panna beebile selga praeguste palavate ilmadega?

Hommikune jalutsukäik vankriga/kärus. 20+, päike lõõskab, tuult on, aga mitte tugev, äikesehirmu pole. Nii nagu praegu, sel aastal mais. Sellised suveilmad nagu ideaalsed suveilmad olema peaksid (kuigi põldude pärast ootan vihma, aiale teeks ka head). Tuleb meeles pidada - mida ma üldse alguses ei uskunud - et vankris pole tuult (kui just otse sisse ei puhu), seega tuulekindlad asjad ajavad seal vaid higistama. Käruosaga on mõneti raskem. Niisiis, meil on enamasti üks jalutuskäik hommikul kaheksa-üheksa vahel. Kui ka palav ilm on, siis hommikul on ikka jahedam. Kas karge suvehommik tuleb tuttav ette? Siis, kui õhk veel värske on? Nagu praegu. Sellise ilma riietusest räägingi.

Bambusbodi ja traksikad - kui on natuke tuulisem ja jahedam, aga siiski soe.
Panen talle hommikuseks jalutuskäiguks selga Sternumist ostetud Joha bambuskiust tähestikuga bodi. Ma polnud sellist mustrit kuskil näinud, ja tähestik - ikkagi õpetaja tütar ju! See on veidi paksem bodi (SIIN) ja näeb kuidagi paksem, tuulekindlam välja kui vill või vill-siid. Ja me sõidame nüüd ju juba käruosas ja katet pole kasutanud. Muidugi meeldis mulle ka selle bodi värv, sest enamsti tehakse tüdrukutele ikka roosasid ja poistele siniseid asju. See on aga rõõmus KOLLANE. Lisaks sobivad sellega ideaalselt SleepyFox kidsi imepehme voodriga traksipüksid (Long Jersey dungarees), mis on ootamatult saanud lapse põhilisteks kevadpüksteks. Ausõna, ostsin need  alguses lihtsalt kihvti värvi pärast.

Meil on hambad ja halvad lauakombed.
Viimastel hommikutel olen eriti sooja ja tuulevaikse ilma tõttu selle komplekti asendanud  maailma armsaima 100% meriinost villakombega, mida nähes otsustasin, et Sternum saab sel korral mu Joha raha endale.  Link neile SIIN.

PolarFolkist UVkiirguse eest kaitsev kübar ja Sternumi villakombe, hommikukostüüm.
Päeval on raskem. Praeguste ilmadega on päeval - meil umbes kell 14 - väga raske käru- või niisama õues pikniku pidamise tarbeks kostüümi valida. Kui on väga palav ja tuult praktiliselt polegi, panen Ellale käruuneks selga esimese variandina romperi Bebe Organicu Ellette, mille osad suurused on endiselt saadaval soodsa hinnaga. Mugav on, kasvuruumi on, materjal on pehme ja veniv, imeilus on ka.

Bebe Organic. Eesti oma.
Teine variant on Jacadi eelmise hooaja jumpsuidi kategooriast leitav romper, millega sarnane on SIIN praegu ka müügis. Ka selles võrratute asjade poes on praegu soodsad hinnad ja usun, et need muutuvad veelgi taskukohasemaks, sest juuni lõpp-juuli on ju ostlemiseks hea aeg. Jacadi oma puhul kiidan eriti seda, et romperi saab mähkmevahetuseks alt mõnusasti trukkidega lahti teha. Ei ole mingit mässamist mässuga. Materjal on eriti õhuline, kerge, suvine.

Jacadi Paris. Prantsuse stiil.

Kui ilm on soe  ja suvine, aga pisut külmema õhuga, siis on minu valik kõik, mis villa-siidist, aga katab kogu keha. Olgu siis bodi+püksid või kombe. Selles kombes on korra elus mu last peetud poisiks. Olin väga solvunud. Sealjuures oli tal ka merevaigust kaelakee kaelas, msi võinuks ju mingi vihje anda, aga EI. Merevaigust keed soovitati selleks, et hammaste lõikumise valu vähendada. Ma ei tea, kas asi on Sigulda laadalt ostetud viieeuroses spetsiaalses kees (meil saab Loodusperest kolm korda kallimalt) või läks mul lihtsalt sel korral õnneks, aga mai alguses, Siili ajal, Ella esimesed kaks piskest alumist hammast suhu tulid. JA OI, KUI TERAVAD NEED ON! Tundub, et mu nina hammustamine on üks ta lemmiktegevusi. Imetamise ajal hammustas ka, kaks korda. Kavatsen talle kunagi rääkida, MILLINE põrguvalu see on. Keelasin teda väga kurjalt, röögatasin valust ja vormistasin selle "ei tohiks".  Selle peale hakkas ta nutma. Pidin ise ka nutma hakkama, et nii kõva häält tema peale teinud olin. Ja siis hammustas ta uuesti. Ütlesin uuesti üsna karjatades: "Ei tohi!" Ma pole kunagi varem tema peale häält tõstnud. Mõne pättuse puhul vahel kurjemalt: "Ei!", aga seda ka pigem põhimõttelise "pean ju oma last kasvatama" noodiga.

Villa-siidi bodi ja merevaigu kee.
Ta hakkas ka siis nutma. Paitasin ja vabandasin nii palju, kui jõudsin ning peas jooksid juba imetamisaja lõpu kurvad mõtted. Õnneks rahunes ta endale omaselt kiiresti - ta on väga mõistlik beebi, ja hakkas vaikselt nohisedes edasi imema, nii nagu vanastigi. Järgmisel toitmiskorral muretsesin ja olin üleni krampis, aga see ei kordunud. Uuesti pole ta mind siiani hammustanud, rinda on saanud endisest veelgi enam, sest see hetk tõi juba nostalgia peale, eks see imetamine varsti otsa saab. Imerohi, mis alati kõik heaks teeb. VÕI SIIS... kui ma just ei taha olla sarja "Game of Thrones" Lysa. See steen ajab siiani judinad peale. Ma olen täielik imetamise pooldaja, aga mitte päris nii pikalt, et laps vahetunnis kodus "söömas" käima peaks. Nüüd läksin küll teemast päris kaugele, nii et parem kiiresti rajale tagasi.

KANDELINAS

Kandelina, ja veelgi enam, -kott on praeguste ilmadega väga palavad. Muidugi on erinevad blendid ja mõni lina on  suveks parem, mõni halvem. Praeguste ilmadega oleneb minu arvates lapse kandelinas olemise  riietus väga just lapse vanusest. Kui tal käed ja jalad väljas on ning tuul tugevam, tahaks ikka midagi katvat ka peale. Põlvikud ja bodi? Vastsündinu, kes on linasse mässitud nii, et vaid ninaots ja pool pead paistavad, võiks minu arvates lina sees küll täitsa paljalt (mähkmega olla). Sokid või põlvikud paneksin jalga.  (Bebe Organicu omad on nii ilusad, varsti tuleb kaheksas...) Trikoolina ei soovita praeguste ilmadega kanda ükski linanõustaja, sest need kütavad beebit täiega. Kui  last toas kanda (nagu meie oma kolmenädalasega seda gaasivalude ajal tegime) ja tuba on nii soe nagu meie katusealune, ei tohiks tavalise puuvillase lina puhul kohe kindasti mingeid riideid lisaks panna. Mõni nädal tagasi olen õues kasutanud seda sama halli "poistekat" villa-siidi kombet. Kellel aga kandelinasse lapse paigutamine ja riietamine probleemiks, kirjutage sellest Facebooki lapsekandmise grupis. Sealsed tegijad oskavad kindlasti nõustada. Mina olen natuke jahedamaga teinud nii:

100% meriinovillast Joha.
AUTOS

Kandelina ja auto kostüümid on mu meelest üsna samasugused. Välja arvatud see, et autos võiks tuulekindel jakike tagaistmel alati olemas olla, et see tupsukesele enne õue viimist selga panna. Ideaalne oleks kiiresti uksest sisse minna, laps hällist välja võtta ja lasta tal kuivada enne, kui uks uuesti avada. Kindlasti tuleks vältida tuuletõmbuse teket. Kaks ust ei tohiks korraga lahti olla sel ajal, kui beebi higisena autos. Meie Maxi-Cosil on küll suvekate peal, aga lapse kukal ja selg on ikka enamsti palavamal päeval pisut higised.  Palju polegi haiguseks vaja, aitab ühest jahedamast iilist. Muidugi juhul, kui autos on enne minekut konditsioneer kõvasti tööle pandud ja sõidu ajal see samuti huugab, tuleb sellega arvetsadagi ja valida hoopis paksem kostüüm. Väga halb variant tundub see, et laps panna päikese kuumaks köetud autosse selleks sobivais õhukestes riietes  ja siis kliimaseade külmaks peale keerata.  Muidugi oleks hea valida hommikune või õhtune sõiduaeg, sest olgu  päikesevarje palju tahes, ikka on kütab päike praeguste ilmadega autot korralikult ja laps võib üle kuumeneda. Meil on autos täitsa mõnus konditsioneer, samas, kui isegi auto jahedam on, siis pärast peatusi seda jälle jahutada tundub ka tüütu. Üldiselt valin pikemaks sõiduks selga villa-siidi kombe. Aga lühemate otsade puhul läheb praeguse palava ilmaga selga romper. Pükse ja bodi üritan autos vältida, sest kumm soonib pikemalt ühes asendis olles natukene ikka.

Villa-siid kombe. Joha.

TOAS JA ÖÖSEL

Toas (ja vahel ka täiesti tuulevarjus päikese all) käputab Ella soojade ilmadega (nagu praegu) ringi püksmähkmega või täitsa paljalt. Vahel panen selga ka siidi-villa lühikeste varruakatega bodi, ikka Joha ja ikka tellitud Sternumist. Õe käest sain täpselt sama mustriga, aga pikkade varrukatega bodi ka, see oli ülemisel pildil. Maal katusealuses toas magame muideks praegu vaid võrguga kaetud aknaga toas, ööseks panen ette tumeda tekikoti, et tuba võimalikult kaua pime püsiks. Selga läheb sel juhul kas villa-siidi kombe või villa-siidi bodi. Siiani on see toiminud. Tegelikult  on ka Tartus magamistuba katusealune, seega meil on tõesti väga palav.
 
Tallinnas oli ka palav, mitte vaid Tartus. Asendamatu villa-siid lühikeste käistega bodi.

PALAVA ILMA PEAKATE

Eelmises postituses (ilusate ja heade asjade rubriigis) rääkisin pikalt mütsidest ja täpsemalt PolarFolki firmast, seega siin polegi mul pikalt rääkida. Praeguste päikeseliste ilmadega käib mu laps peaaegu vaid oma uue PolarFolkist tellitud Petit Crabe UV50+ kaitsega münditooni  kübarakesega. Ja see ONGI nii hea, kui kodulehel lubati. Äär on pikk, kael täiesti kaetud, nägu samuti, värv on kirgas, alumine nöör seisab väga hästi kinni ja ei põhjusta lapsele muret (see on tema puhul üsna erandlik). Tellisin 1-2 aastat vanadele lastele mõeldud suuruse, ei ole suur ega lötendav. Materjal on selline nagu ujumisriietel. Lisaks muidugi väärtustan seda, et kemikaalidega Petit Crabe oma mütsidele UV kiirguse kaitset ei saavuta, kasutatakse sobivaid niite ja kangasegusid. Jätkuvalt mainin, et Braden ei ole ainus Euroopas, kes nn puhtal viisil kiirgusekaitseni jõuab. Lihtsalt infoks. Mitte, et nende mütsidel midagi viga oleks. 


JAHEDAM ILM, TÜÜPILINE EESTIMAA SUVI

Praegu on jahedama ilma riietusest väga raske rääkida, sest ma reaalselt ei mäleta, mis tunne see on, kui lapsele tuleb õue minekuks paksud riided selga panna. Aprillis ja mai alguses leidsin selleks kaks ideaalset varianti. Seega uuele jaheduslainele lähen vastu üsna enesekindlalt koos SleepyFoxiga.

Made in Estonia with love.
Eelmisel aastal oli mu vastsündinu põhiline riietusese juulis ja augustis (tegelikult vahetades alumist kihti oktoobrini) see Joha kahekordne puuvillane kombe. See on täiesti geniaalne toode. Suurusi on raske saada, see on probleem. Sellel ei ole sees pehmemat osa nagu sellistel kombedel kipub olema, see jättis mulje nagu ei hakkaks nii palav, ei hakanudki. Soovitan see osta igale vastsündinule, eriti, kui on hirm, et ülikuum aeg otsa lõpeb. Õhtusteks jalutsukäikudeks sobib see muidugi ka praegu. Esiteks on sobivat suurust raske leida, teiseks, olen üritanud vältida täpselt samasuguseid sama värvi riideid (kuigi kaks roosat ÜLIHEAD villakombet mul lapsel siiski on olnud, üks 50, teine 80).

Appi, kui armas ta oli! Jään vahel vanadesse piltidesse tundideks tuhlama (selgitab ka madalat uute postituste sagedust, eks).
Olen kõikidele oma sõbrannadele seda kombet soovitanud kui MUST riideeset beebile. Selle kasutusaeg on meeletult pikk ja hinna teenib see selle ajaga mitmekordselt tagasi. Alguses on 50 suurgi ka suurele beebile, aga otsad on nii tehtud, et kantav on see igal juhul, eriti, kui beebi veel eriti palju ei liigu, kui ta juba ringi tormab, on raskem. Selle kombega hüppasingi 50lt 80le. Vahepeal oli küll kuu aega ilma kombeta aega, tõele au andes. Eks muidugi kõik oleneb beebist, aga meil on see tõesti lemmik. 

Ilmselt oleksingi ostnud ka ühesugused kahekordsest puuvillast kombed, aga ma ei leidnud õiget suurust ja mulle tõesti ei meeldi sama värv ja sama lõige väga pikalt.

Kui nunnu kuune mul ikka oli.

Nii  juhtus, et beebi dresskombe tellisin hoopis SleepyFox kidsis. Selle firma tegemistel hoidsin juba ammu silma peal just traksipükste pärast. Kui enne munapüha otsustasin sealt esimese ostu teha - sinepikollased munapühapüksid, seest pehmed ja imehea lõikega - leidsid need just aprillis VÄGA PALJU kasutust. Alguses ostsin need tõesti vaid üheks päevaks, aga selgus, et paksus sobib täpselt aprilliilmade jaoks ja kandelinas olid need nii mõnusad - pole kummi ja paljaid sääri. Rääkimata ägedast välimusest! SleepyFox kidsi omad on seest pehmed, seega soojema ilmaga võivad need palavaks jääda, aga selle vastu aitas mind MOI Stuudio, kes just nädal tagasi Ellale vahvad õhemast kangast traksikad saatis. Neid me veel väga kanda saanud pole, sest ilm on nii palav, et laps on enamiku aega lihtsalt paljaste säärtega. Küll aga on tegumood hea ja küllap need kohe varsti ka rohkem kasutust leiavad, näitan Teile kindlasti. #traksikadonelu

Moi Stuudiolt, kui armsad!
Muide, Moi Stuudio leiavad kõik huvilised 1.-2. juunil  Viljandi Hansalaadalt. Soovitan neid külastada ja kaasa haarata vähemalt üks ülihea lõikega tuukrimüts ja miks mitte ka sellised traksikad nagu preili Ellal.

Nii viisid ühed kollased SleepyFox kidsi traksipüksid ka nende kombeni, mille kapuutsi Instagramis piltidel nägin ja mis tundus ülihea, kombet mul veel ju polnud. Tellisin SELLE puuvillafliisist oliivrohelise kombe ja fancy mütsi ka. See pole mingi käsnakas kaltsuka kulunud topiline fliis, vaid orgaanilisest puuvillast pehme ja mõnus kombe, kuhu sisse tahaks isegi pugeda. Just siis oli väga jahe periood ja kasutasin seda oi-oi kui palju.

Avatud kalasadamate päeval Räpina sadamas puuvillafliisist kombega tüüpilisel jahedapoolsel kevadilmal.
Jahedaks jaaniõhtuks ja vastsündinule sobib see "tüüpilise Eesti" ilmaga kindlasti, aga mulle tundus mais, et vajan siiski ka õhemat varianti. Kapuuts, mille pärast esimese ostsingi, on tõesti suurepärane. Nii loobusingi Joha mõttest ja tellisin hoopis jahedama suveilma jaoks SELLE sinise 95% orgaanilisest puuvillast ja 5% elastaanist kombe.

Muuseumiööl Jääaja keskuses SleepyFoxi kombes.
Kapuuts on täiesti asendamatu, hoiab kõrvade ümber nii, et mütsi pole enamasti vajagi. Seest on kombe ülipehme ja mõlemad kombed on korralikud ka pärast pesu. Nüüd on mul kaks jahedama ilma jaoks mõeldud kombet SleepyFoxilt ja praegugi on mul kõrvalaknas lahti nende kodukas, sest International Children's Day Sale 30% off - Discount code: KIDS. See on ikka väga hea soodukas ja kehtib vaid täna. Saadke neile e-kiri, kui maksesüsteem keerukas tundub, vastavad kiiresti ja panevad asjad posti, pole vaja muretseda.

Jep, see läks pesus puhtaks ja oli sama pehme edasi.
Täisti ausalt - need kombed ja traksikad ONGI nii head, kui ütlen. Ise piilun hetkel hoopis jahedama ilmaga lapsekandmiseks sobivat naiste pusa. See krae tundub nii hea ja noh, -30%. Ja muidugi veel Saara  ja Sophia kleidid, mis on mainitud Vogue's ja teistes uhketes ajakirjades. Uskumatu, et üks Eestis Kiviõlis tegutsev firma selleni jõudnud on. Lihtsalt lihtsusega!


Okei, nüüd läheb liiga reklaamitekstiks ära, lõpetan. Lisaks jõuab mu mees ilmselt varsti lapsega hommikuselt jalutuskäigult koju ja mina pole ikka veel postitust valmis jõudnud! Aga panite kindlasti tähele, et valisin illustreerimiseks mitte ehk just kõige parema kvaliteediga pildid, aga iga pildi peal on Ellal erinev krati nägu. Kümnekuuse ikka jõudnuna on ta väikeseks kraadeks saanud. Nii on!

Moi ja Sleepy Fox matchivad.
Eelmine
Beebi tuba
Järgmine
Beebipildid vol3

Lisa kommentaar

Email again: